Úvod / Kurzy / 49 PÁTEČNÍ SCHOLÉ 5 x 1 denní setkání

49 PÁTEČNÍ SCHOLÉ 5 x 1 denní setkání

kurz akreditovaný MŠMT – 6784/2022-6-315
ŠABLONY

Scholé je hlavním kurzem Ateliéru živé pedagogiky a tvorby. Představuje cyklus provázaných dílen v pěti dvoudenních setkáních. Jde o semestrální vzdělávání s praktickými semináři hlasu, řeči, dialogického jednání, základů herectví, autorského čtení a další tvorby.

Ideou kurzu je, aby pedagogika byla živou otázkou prověřovanou činností a individuálním zájmem každého studenta nebo studentky. To znamená, že kurz nepředkládá teorie pedagogiky jako samostatného oboru ani metodiku práce se skupinou, ale skrze zkušenost s psychosomatikou projevu vedes účastníky k vlastnímu pojetí učení. Studenti a studentky a jejich spontánní, navyklá i kultivovaná komunikace jsou ve středu jejich zkoumání. 

Vzájemně provázané semináře psychosomatických disciplín mají za cíl rozvíjení expresivity, srozumitelnosti, živé komunikace a veřejného vystupování učitele. Kondiční zaměření dílen a seminářů pomáhá upevnění sebevědomí budoucím či začínajícím učitelům. Pro učitele v dlouhodobém pedagogickém vytížení může studium ve Scholé naopak znamenat moment ohlédnutí se za dosavadní praxí a znovuoživení vlastní osobitosti, kterou každý učitel do výuky vkládá. Program tak poskytuje také prevenci vyhoření. 

Navazujeme na koncepci výchovy k autorskému herectví dle učení Katedry autorské tvorby Divadelní fakulty AMU a pedagogiky a kurzu Kreativní pedagogiky na téže katedře DAMU, odkud přichází lektorský tým.

Účastníci obdrží osvědčení po absolvování celého cyklu seminářů.

Setkání probíhají v pátek od 9 do 19 hod s přestávkou na oběd v KC Unitaria, Anenská 5, Praha 1.

 

Vypsané termíny

PODZIMNÍ SEMESTR
4. října 2024
11. října 2024
8. listopadu 2024
13. prosince 2024
17. ledna 2025
Časová dotace
5 pátků / 5 seminářů po 90 min
Cena
9950,- Kč7600,- Kčza osobu
DPH
0% – akreditovaný kurz
Stav
Termín je plně obsazený 🙂
Registrace do
1. 11. 2024 00:00
Začíná
4. 10. 2024
JARNÍ SEMESTR 2025
28. února
14. března
11. dubna
16. května
6. června
Časová dotace
5 pátků / 5 seminářů po 90 min
Cena
9950,- Kč7600,- Kčza osobu
DPH
0% – akreditovaný kurz
Stav
Otevřený k registraci
Kapacita
16 volných míst z 16
Registrace do
27. 2. 2025 12:00
Začíná
28. 2. 2025

Více informací

PROGRAM SCHOLÉ

Scholé chápeme ve smyslu řeckého slova scholé znamenající poklid, prázdno, jehož se využívalo k návštěvě filozofických škol a „rozjímání nad světem“. Scholé představuje ucelené semestrální vzdělávání psychosomatiky osobního projevu, které má za cíl rozvíjet autorskou a tvůrčí osobnost učitele. Jde o celostní učení prostřednictvím zkoušení hlasu, řeči, dialogického jednání, autorského čtení a základů herectví a divadelní improvizace. 

Živá pedagogika ve svém přístupu k výchově vychází z předpokladu, že hlubší psychosomatická průprava a získávání kondice k autorské tvorbě rozvíjí současně schopnost vychovávat. 

SEMINÁŘE HLASU

Hlas je naší výpovědí, je sdělení samo. Co o našem hlase víme? Používáme ho v souladu s tím, co chceme, aby zaznělo a bylo zřejmé? Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi společně. Naše hlasová setkání budou směřovat k vašim potřebám. Kurz se zaměřuje na seznámení se základními potřebami zdravého zacházení hlasu jako je: posazení hlasu, dechová opora, intenzita, nosnost, artikulace, tělový přenos, hlas a gesto a meta komunikační dovednosti lidského hlasu.

SEMINÁŘE ŘEČI

We don’t teach what we know but who we are.“ Fred Korthagen

Umění zaujmout slovem diváky, žáky či posluchače není pouze záležitostí obsahu, ale i osobnosti mluvčího. Moderní trendy v současné pedagogice zdůrazňují, že 70 % předávaného sdělení tvoří to, jak a kým je sdělení předáváno. V seminářích živé řeči učíme vnímat a kultivovat svou řeč tak, aby skutečně promlouvala a mohla druhé oslovit. V práci s textem se zaměříme na plasticitu sdělování s představou, srozumitelnost a vedení pozornosti posluchačů. 

Základní pojmy: osobnost mluvčího, obrazotvornost a práce s představou, sdělnost slova, dynamika mluveného slova, aktivní imaginace posluchače, živé vyprávění, aktivní čtení a naslouchání, orální gesto, řeč těla, metakomunikace.

SEMINÁŘE DIALOGICKÉHO JEDNÁNÍ

Disciplína Dialogické jednání je originálním experimentálním zkoušením v prostoru bez zadání a rekvizit, jehož autorem a zakladatelem je divadelník, spisovatel, psycholog, filozof a pedagog, prof. Ivan Vyskočil. Vychází z několika zdrojů Vyskočilova celoživotního zkoumání na poli divadla, dramaterapie a dalších filosofických a psychologických směrů. V koncepci Scholé představuje Dialogické jednání integrující disciplínu, která amplifikuje zkušenosti z ostatních předmětů. 

Dialogické jednání poskytuje příležitost ke zkušenosti a zakoušení dialogického jednání se sebou samým za přítomnosti ostatních účastníků. Situace vychází z autopsie obecně známé tzv. samomluvy nebo samohry. Jde o to hledat a produkovat podobné autentické, spontánní, hrající a souhrající jednání (chování a vědomí) veřejně, za přítomnosti a pozorné vstřícnosti „diváků“. Poznáváme svá různá „já“ a „ty“ jako rovnocenné partnery. Postupem času dochází u účastníků k větší orientovanosti v sobě samém, k větší důvěře a přijetí sebe sama. Rozvíjejí emoční inteligenci a empatii ve vztahu k druhým a tím přirozeně i kondici pro vědomou a tvořivou komunikaci. 

Lektoři dialogického jednání v Ateliéru živé pedagogiky a tvorby jsou přímými žáky prof. Vyskočila a asistování dialogického jednání se kontinuálně věnují mnoho let. Více o dialogickém jednání zde: Dialogické jednání | Autorske herectvi

SEMINÁŘE AUTORSKÉHO ČTENÍ VLASTNÍCH TEXTŮ

Prostředkem rozvíjení autorské a tvůrčí schopnosti učitele uměleckých oborů je tzv. autorské čtení. V rámci této disciplíny se požaduje na studentech příprava vlastních textů, jejich prezentace před ostatními tak, aby se učili větší srozumitelnosti i porozumění pro posluchače, pro celkovou situaci, učili se těžit z odezvy posluchačů pro svůj text. Smyslem disciplíny je studentovo opakované pokoušení uvést do vztahu zpracovaný zážitek s jeho veřejně „čtenou“ prezentací. Přispívá k tomu, aby student byl s to plasticky a srozumitelně vyjadřovat své vnitřní stavy, postoje a přesvědčení a citlivě reagovat ve shodě s rozpoložením posluchačů / žáků.

SEMINÁŘE ZÁKLADŮ HERECTVÍ A DIVADELNÍ IMPROVIZACE

Seminář rozvíjí schopnost spolupráce, partnerství, souhry, aktivního naslouchání a reakce, probouzí fantazii a skryté možnosti našeho projevu pomocí základních hereckých cvičení. V pohybových cvičeních aktivujeme pohotovost, všímavost, flexibilitu v souvislosti s vnímáním prostoru. Ve skupinové spolupráci se zaměříme na schopnost reagovat na změnu a improvizovat v jevištní situaci, která vzniká teď a tady vždy v jedinečné interakci se spoluhráči. Součástí semináře je metodická diskuse, sdílení zkušeností.

Co vás kurz naučí?

Rozvíjení expresivity, srozumitelnosti, živé komunikace a veřejného vystupování učitele. Kondiční zaměření dílen a seminářů pomáhá upevnění sebevědomí budoucím či začínajícím učitelům. Pro učitele v dlouhodobém pedagogickém vytížení může naopak znamenat moment ohlédnutí se za dosavadní praxí a znovuoživení vlastní osobitosti, kterou každý učitel do výuky vkládá. Program tak poskytuje také prevenci vyhoření. Účastníci obdrží osvědčení po absolvování celého cyklu seminářů.

Pro koho je kurz určený?

  • Ředitelé škol a školských zařízení,
  • asistenti pedagoga,
  • učitelé 1. i 2. stupně ZŠ,
  • učitelé SOŠ a SOU,
  • učitelé gymnázií,
  • učitelé VOŠ,
  • učitelé MŠ,

Hodnocení kurzu

Setkávání v rámci Schole jsou úžasná. Setkala jsem se s velmi inspirujícími pedagogy i spolužáky. Překonávala jsem osobní výzvy, zažila legraci, dobíjela baterky, potkala se s skvělými lidmi. Je to nádherný prostor s příjemnou atmosférou. Děkuji za možnost být součástí tohoto kurzu.✨️ Bára, 45
SCHOLÉ
Ráda bych poděkovala všem báječným učitelům na Schole, protože díky vám se můžu znovu a znovu vracet do sebe. Hravost, laskavost, otevřenost je přesně to co potřebujeme, abychom mohli najít střípky nás ve všedních dnech. Blanka, 51
SCHOLÉ